Hmoždinka – nenahraditeľný pomocník pre Vaše projekty – ako si vybrať tú správnu

Slovo hmoždinka je každému známe; no napríklad Wikipedia nám o hmoždinkách pútavo píše hneď v úvode – prekvapivo – že hmoždinky vlastne neexistujú. Teda z hľadiska spisovnosti je tento termín zjavne nesprávny. Je ale natoľko rozšírený, že sa ho nikomu nepodarilo nahradiť iným termínom. Ak by Vás zaujímali slová, ktoré sú považované za spisovné a mali by sme ich používať, sú to napríklad príchytka, kolík, klátik, kotv(ičk)a a rozperka. Tie však vyčaria len úsmev na tvári. Vedeli by ste, že klátik je hmoždinka?

Pri slove hmoždinka sa mnohým z nás v pamäti vybavia klasické hmoždinky z neidentifikovateľného plastu, farby šedých odtieňov, spojené ako plató resp. vo výlisku, s typickými špicami, ktoré z neho trčia a na konci ich bolo potrebné narezávať.

Doba však pokročila a táto predstava je už dnes len spomienkou. Dnešné komplikované tvary a pestré farby sú obrazom toho, že hmoždinka (napriek tomu, že nemá za sebou dlhú históriu) má za sebou pomerne rozmanitý a úspešný vývoj. Momentálne nájdeme nespočetné množstvo druhov, tvarov a určenia.

Klasická hmoždinka funguje tak, že po zaskrutkovaní skrutky sa hmoždinka roztiahne, zaprie do stien materiálu, v ktorom sa nachádza a drží. To sa deje v plných materiáloch, ako napríklad tehla alebo betón. Čo však urobí hmoždinka v situácii, keď sa nemá o čo zaprieť?

V dnešnej dobe už existujú aj hmoždinky vyrábané zo špeciálneho nylónu, ktoré sa zauzlia a „držia“. U nás ich nájdete v kategórii uzlovacie hmoždinky. V podstate sa o nich dá povedať, že predstavujú akési univerzálne riešenie a ak si ich človek vyberie, určite nimi nič nepokazí.

Princíp ich fungovania najlepšie ilustrujú nasledujúce obrázky:

Pre upevňovanie vecí do sadrokartónu môžete použiť buď hmoždinku, ktorá sa doň sama zaskrutkuje, alebo takú, ktorá sa na druhej strane dosky rozoprie.

Ak niečo chceme upevniť do izolačného materiálu, napríklad do polystyrénu (či sa jedná o schránku, kameru alebo pohybový senzor) a nechce sa nám vŕtať desiatky centimetrov, použijeme na to špirálovú hmoždinku, ktorej nosnosť je celých 5 kilogramov.

Najčastejšia odpoveď, ktorú ohľadom hmoždiniek dávame zákazníkom, sa týka toho, akú skrutku použiť do ako veľkej hmoždinky. Odpoveď nájdete v tejto jednoduchej tabuľke:

Priemer hmoždinky (mm)Priemer skrutky (mm)
52,5 – 3
63 – 3,5
84 – 4,5
10 6
128
1410
1612
Akú veľkosť skrutky zvoliť v závislosti od veľkosti hmoždinky

Dĺžka skrutky = dĺžka hmoždinky + hrúbka kotveného materiálu pri kotvení do dutých materiálov sa odporúča o cca 0,5 – 1 cm dlhšie skrutky, ako pri kotvení do plných materiálov, ako betón, alebo plná tehla.

Ak sa Vám toto nechce riešiť, nájdite si hmoždinku, ktorá už obsahuje skrutku, hák, oko, L-ko… v ponuke ich máme neúrekom.

Isté je, že hmoždinky spadajú do kategórie „niekedy sa to zíde“, aj do „stojí to pár centov“ – teda, ak si nie ste istý, nebude na škodu kúpiť si o trochu väčšie alebo menšie, iného tvaru. Nepoužité hmoždinky ostanú pekne doma v zálohe, nemajú dátum spotreby, a budú pripravené poslúžiť, keď ich budete zasa potrebovať…

Zdieľať obsah

Komentáre: 1

Vložiť komentár